Czy stawianie baniek jest bezpieczne

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje baniek: tradycyjne szklane bańki do stawiania na gorąco, bańki szklane bezogniowe oraz bańki gumowe, tzw. chińskie. Wszystkie wymienione rodzaje są bezpieczne, pod warunkiem prawidłowego stosowania. W historiach o poparzeniach bańkami zazwyczaj główną rolę odrywają bańki ogniowe – rzeczywiście przy nieumiejętnym zastosowaniu bywają one niebezpieczne. Obecnie jednak można kupić też szklane bańki bezogniowe – wykazują one takie samo działanie, jednak nie wymagają zastosowania ognia. Mają one wentyl, którym za pomocą pompki odsysa się powietrze, wytwarzając próżnię. Możliwość regulowania poziomu zassania skóry czyni ten rodzaj baniek najbezpieczniejszym.

W bańkach gumowych podciśnienie powstaje, gdy rozpręża się ściśnięta guma. To najtańszy rodzaj baniek, jednak nie wykazuje on takiej skuteczności jak bańki szklane. Nie jest też tak bezpieczny jak szklane bańki bezogniowe, chociażby ze względu na brak możliwości regulowania poziomu zassania skóry.

Bańki lecznicze – czy warto spróbować

Prawidłowo postawione bańki nie zagrażają zdrowiu pacjenta. Mogą być postawione w warunkach domowych. Nawet jeśli dana osoba nastawiona jest sceptycznie do tej metody leczenia, nic nie szkodzi jej spróbować. W ten sposób już wiele osób przekonało się o skuteczności stawiania baniek. Należy jednak wybierać szklane bańki bezogniowe – są bowiem najbezpieczniejsze.